„Ten minky to straszny kit! Naciąganie, niepotrzebny wydatek, a jakość wcale nie idzie w parze z ceną”

Usłyszałam kilka dniu temu od znajomej, z którą zdarza mi się czasem rozmawiać na placu zabaw, podczas gdy nasze dzieci świetnie bawią się obok. Nie ukrywam, byłam zaskoczona jej opinią. Dla mnie minky to przecież absolutny hit!

Od słowa do słowa, okazało się, że felerny zakup pochodził z portalu aukcyjnego. Cena faktycznie nie niska (ok. 70 zł) za kocyk minky wykonany z nieoryginalnej tkaniny.

Po pierwszym praniu kocyk niestety nieco zmienił swoje kształty, a sprzedawca reklamacji nie uznał, bo roztargniona mama na pewno kocyk źle wyprała.

rożek - oryginał minky
rożek – oryginał minky (dla chłopca)

Doświadczenie związane z użytkowaniem kocyków minky, wykonanych z oryginalnych materiałów  o wysokiej jakości, pozwala mi z całą pewnością stwierdzić, że kocyk, nawet przez pomyłkę wyprany w ciut wyższej temperaturze, w zwykłych detergentach, zwykłym proszku, wirowany na maksymalnych obrotach nie zmienia swoich kształtów! Tkaniny nie tracą kolorów. Włos minky jest sprężysty i puszysty nawet po wielu, wielu praniach.

Niestety obecnie rynek zalewany jest produktami nieco tańszymi, jednak nieoryginalnymi. Różnica w cenie między produktem z oryginalnego i nieoryginalnego minky nie zawsze jest duża, różnica w jakości niestety ogromna. Znajoma twierdziła, że prała według zaleceń producenta, a mimo wszystko kocyk stracił swoją wyrazistą kropiastą fakturę, sam minky zaś stracił na puszystości, a kolor zwyczajnie wyblakł.

Temat nieoryginalnych kocyków minky, kupowanych w atrakcyjnej cenie powraca często na wielu forach rodzicielskich

Bardzo istotnym aspektem przy wyborze kocyka minky okazuje się cena. Mamy wolą zapłacić mniej lub kupić więcej produktów w cenie, którą musiałyby zapłacić za kocyk z oryginalnego minky. Niestety, bardzo często, tak jak w przypadku znajomej, po praniu pojawia się wielkie zaskoczenie: minky, od którego wymaga się wysokiej jakości nie spełnia oczekiwań.

Sprzedawcy są bezkarni i na zarzuty odpowiadają, że sprzedają „oryginalne tkaniny z własnej dystrybucji” . Nazwa minky nie ma jednak wiele wspólnego z oryginalną tkaniną, produkowaną przez  Shannon Fabrics.

Różnica między podróbką minky, który minky nie jest, a minky z Shannon Fabrics – kolosalna!

Różnica jest w wyglądzie, dotyku, jakości, którą niestety będziemy mogli ocenić dopiero po jakimś czasie użytkowania. Minky tańsze, oferowane na portalach aukcyjnych: gramatura od 260 do 350g/m2, podczas gdy oryginalny materiał amerykański, w zależności od wybranego rodzaju włosa, ma gramaturę od 400g/m2 wzwyż!

Oryginalny minky występuje w bardzo wielu fakturach: z krótszym lub dłuższym włosem, gładki, wytłaczany w przeróżne wzory, drukowany itp.
Charakteryzuje się niezwykłą puszystością i miękkością.

Najpopularniejszy minky wytłaczany w kropy jest tkaniną bardzo charakterystyczną. Kropki na tkaninie nie są idealnie okrągłe, ale mają owalny kształt. Wybrzuszenie w miejscu kropek jest wyraźne, ale tkanina delikatnie przechodzi z płaskiej faktury na wybrzuszoną. Włos układa się w jednym kierunku na całej szerokości tkaniny. Materiał jest mięsisty, gęsto tkany. Występuje w bardzo wielu kolorach, a kolorystyka jest niezwykle głęboka i intensywna.

Nieoryginalny minky jest cieńszy. Kropki są bardziej okrągłe niż owalne, włos płaski, niepuszysty, połyskujący. Kropki są albo bardzo wystające albo lekko spłaszczone – w zależności od pochodzenia tkaniny. Kolor daleko odbiega od głębokiej i wyważonej kolorystyki tkaniny SF.

Po praniu oryginalny kocyk minky nie kurczy się ani nie odkształca. Kocyk nie tarci też swojej barwy, pozostaje miękki i puszysty. Kropki na minky nie ulegają spłaszczeniu, a włos nie zbija się. Kocyk wykonany z oryginalnych tkanin na pewno będzie długo i dobrze służył.

rożek – oryginał minky
rożek – oryginał minky (dla dziewczynki)

Przykładowe oryginalne kocyki minky